Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

نقد و بررسی کتونی هوکا مچ 5 ( Hoka Mach 5 )

نقد و بررسی کتونی هوکا مچ 5 ( Hoka Mach 5 )

تمرین با یک کفش ورزشی بدون زیره، ممکن است عجیب به نظر برسد؛ اما زمانی که کفش های هوکا مچ 5 را برای دویدن امتحان کنید، تعجب شما برطرف خواهد شد. چیزی که کفش های Mach را از سایر مدل کفش ها متمایز می کند، این است که زیرۀ سنتی لاستیکی به زیره میانی متصل نخواهد بود؛ بلکه از کفۀ سخت EVA به عنوان زیرۀ کفش استفاده می شود. این باعث می شود تا برخورد پا به زمین بسیار منظم و راحت باشد.

هیچ کدام از مدل های کفش به اندازۀ کفش های Mach پیشرفت زیادی نداشته است. سال پیش، Mach از محبوبیت بسیار کمی برخوردار بود، اما حال به یکی از معروف ترین مدل های کفش تبدیل شده است. از جملۀ محبوب ترین مدل های این برند، می توان به کفش های ورزشی هوکا اشاره کرد. ویژگی های مدل Mach 5 عبارتند از سبکی، راحتی و نرمی. شاید این ویژگی ها تعجب شما را برانگیزد و با خود بگویید که چرا سایر برند ها از این فرمول ساده برای برتری نسبت به رقبا پیروی نمی کنند.

اولین تجربه های استفاده از کفش Hoka Mach 5

اولین بار، نسخۀ اصلی این کفش را در فروشگاه امتحان کردم. نسخه های اصلی با توجه به موجود بودنشان به نمایش گذاشته می شوند. هنگام پوشیدن این کفش ها، قسمت جلوی پا احساس بسیار راحتی خواهد داشت و مواد زیادی هم در جلوی پا قرار داشته بود. باید منتظر نسخۀ معمولی می ماندم. زمانی که نسخۀ معمولی را امتحان کردم، احساس بسیار راحتی در کفش داشتم و به خوبی مناسب و اندازۀ پاهایم بود.
کتونی هوکا مچ 5

کتونی هوکا مچ 5

وقتی با این کفش ها پیاده روی می کردم، احساس بهتری نسبت به زمانی که کفش Mach Supersonic را پوشیدم، داشتم. این کفش به دلیل وجود زیره میانی سختش احساس ناخوشایندی به انسان می دهد. کفش Hoka Mach 5، کفی به نسبت نرم تری از Mach 4 و Mach Supersonic دارد. طول اولین دوندگی که با کفش های Mach 5 داشتم، 20 کیلومتر بود که عملکرد خارق العاده ای از خود نشان داد.

کیفیت بالای آن، کفی مناسب و حفظ انرژی پاها، از ویژگی هایی بود که در هنگام دوندگی میتوان حس کرد. قسمت پایینی کفش بسیار نرم تر از کفش های Mach Supersonic و Mach 4 بود، در حالی که قسمت بالایی هم به شدت احساس راحتی به من می داد. حتی یک بار هم مجبور به تنظیم بند های کفش نبودم. در پایان دوندگی، همچنان حس تازگی را در پاهایم حس می کردم. حتی می توانستم بیشتر از این ها در هوای آفتابی بدَوم.

قسمت های زیرۀ کفش Hoka Mach 5

کارکرد زیره میانی Mach 5 بسیار ساده است، اما به شکل موثری عمل می کند. زیره میانی، نرم، با کیفیت به همراه ProFly حرفه ای است. همچنین، لایه بالایی آن برای حفظ انرژی پاها و لایه پایینی برای استقامت و دوام کاربرد دارد. این لایه دارای کفی پلاستیکی EVA نیز است.
کتونی هوکا مچ 5

کتونی هوکا مچ 5

نسخۀ ProFly جدید خارق العاده است. شما در این نسخه احساس بهتری نسبت به ProFly استفاده شده در Mach Supersonic خواهید داشت. همچنین، جهش های بیشتری در هنگام دویدن خواهید داشت.

این نسخۀ ProFly جدید، شاید کفی مورد علاقه من نیز باشد. می توان گفت که حس رضایت بیشتری نسبت به کفی هایی مثل Skechers’ Hyper Burst و Brooks’ DNA Flash می دهد. این در حالیست که حتی انرژی بیشتری هم نسبت به New Balance’s FuelCell می دهد. ممکن است به اندازۀ ZoomX جهش زیادی ندهد، اما دوام بیشتری دارد و به راحتی خراشیده نمی شود.

کفش Mach 5، کیفیتی مدرن و پویا دارد که این ویژگی بهتر از کفش های ورزشی قدیمی مثل Pegasus، Ghost و Wave Rider است. کفی میانی آن قدر هم متراکم به نظر نمی رسد، حتی قسمت پایینی کفش هم سنگین نیست و احساس چابکی به شما دست می دهد. قسمت جلویی و وسط کفش افت 5 میلی متری نسبت به قسمت عقبی کفش دارد.

می توان گفت این کفش همه جانبه است. به دلیل وجود ProFly جدید نرم، احساس راحتی را در هنگام ریکاوری و یا دویدن به صورت ملایم خواهید داشت. همچنین، به خاطر قابلیت حفظ انرژی پاها می توانید سرعت خود را به هنگام دویدن رفته رفته بیشتر کنید.

مطلب مرتبط:
 • Fear of God محصول جدیدش را با آدیداس در هالیوود بول رونمایی میکند
 • کتونی هوکا مچ 5

  کتونی هوکا مچ 5

  اگر ترجیح می دهید تا تمریناتی بدون استفاده از ابزار داشته باشید، تمرینات اینتروال(کمتر از 4 دقیقه در هر کیلومتر دوندگی) هم انتخاب خوبی خواهد بود. من به شخصه از این کفش هنگام دویدن با سرعت ثابت(هر کیلومتر 5 تا 6 دقیقه) لذت می برم. اگرچه، دوندگی های سرعت بالا و پایین هم لذت بخش خواهند بود.

  بزرگ ترین نقطه ضعف Mach 5، عدم وجود زیرۀ سنتی است. نبود زیره، باعث می شود تا هنگام برخورد پا به زمین، احساس نرمی داشته باشیم، اما در این صورت دوام به شدت کاهش پیدا می کند. البته، بین تمام کفش های ورزشی کم دوام ترین هم است.

  بعد از 80 کیلومتر استفاده، قسمت پایینی پاشنه به شدت فرسوده می شود. همچنین، آثاری از آن در جلوی کفش نیز دیده می شود. اگر زیاد هم نسبت به زیره حساس نیستید، می توانید حداکثر 400 کیلومتر را با آن طی کنید.

  کالکشن کتونی هوکا مچ 5

  یک حفرۀ بزرگ هم در زیر پاشنه وجود دارد که لایه ProFly را نمایان می کند. این باعث افزایش نرمی در پاشنه می شود. به نظر می رسد که زیره میانی دوام بیشتری نسبت به زیره داشته باشد.

  سختی زیره چندان هم خوب نیست؛ زیرا هیچگونه فرورفتگی در زیره دیده نمی شود. هنگام باران، مخصوصا در زمین های صاف، لغزنده خواهد بود؛ پس، از پوشیدن آن در مکان های خیس اجتناب کنید.

  قسمت بالایی Hoka Mach 5

  Mach 5، دارای یک توری ژاکارد جدید است که نازک تر و تنفس پذیرتر از رویه های قبلی Mach است. کسانی که قسمت بالایی Supersonic را بسیار باریک می دانستند، باید بدانند که Mach 5 جادار تر و وسیع تر خواهد بود.

  سایز قسمت بالایی مناسب است، اما نسبت به یک کفش ورزشی معمولی، باریک تر خواهد بود. قسمت میانی و جلویی آن هم معمولی است. زبانه کفش هم شباهت بیشتری به Mach 4 دارد. زبانه، نازک و نامتقارن است. همچنین، ثابت است، یعنی هنگام دویدن حرکت نمی کند. بند های آن هم بسیار بلند هستند. بنابراین، مجبورید تا از همۀ سوراخ های بند کفش استفاده کن؛ اگرچه، الزامی هم بر آن نیست. در کل، قسمت بالایی این کفش راحت، تنفس پذیر و مناسب است.
  کتونی هوکا مچ 5

  کتونی هوکا مچ 5

  جمع بندی

  کفش های Mach 5، مرا به یاد ماشین اسپرتی می اندازد که فقط آخر هفته ها از آن استفاده می کنم؛ زیرا نمی خواهم مسافت های زیادی را با آن طی کنم. من با رده بندی برند Hoka هم موافق نیستم، چرا که این کفش را نمی توان به عنوان یک کفش ورزشی روزمره استفاده کرد. اگر هر روز از آن استفاده کنید، تنها یک ماه دوام خواهد آورد که این به دلیل پوسیده شدن زیرۀ آن است.

  برند هوکا ، مدل Mach 5 را پسرخواندۀ Mach 4 و Mach Supersonic می داند. با این تعریف موافقم؛ زیرا Mach نسخۀ اصلاح شدۀ Mach 4 است. همچنین، هیچ شباهتی هم به Supersonic ندارد. Supersonic، زیره میانی سخت تر و رویۀ نرم تری نسبت به آن دارد.

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید