Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای ( Nike Ultrafly Trail )

نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای ( Nike Ultrafly Trail )

مطمئنا فناوری تولید کفش در طی سالیان دراز مخصوصا با تکامل کفش‌های مرغوب، پیشرفت زیادی کرده است. نیازی به گفتن نیست که بازار فروش کفش‌های‌ مخصوص دویدن در جاده، عامل اصلی این پیشرفت بوده است، اما این پیشرفت دارد به دنیای مسیرهای روباز محیط‌های طبیعی و بدون آسفالت هم می‌رسد.

کفش‌های مخصوص مسابقات در طبیعت، چیز جدیدی نیست، و ساکونی، نورث فیس و هوکا چند مدل از این نوع کفش‌ها را مدتی است به بازار عرضه کرده‌اند، اما شرکتی که تنها برای کفش‌های دو سرعتی و مرغوبش معروف باشد، تا همین چند وقت پیش وجود نداشت.

کفش اولترا فلای نایک، که مخصوص پیاده‌روی در طبیعت است، اولین تلاش این شرکت برای ورود به دسته‌بندی کفش‌های مخصوص راه جنگلی و کوهستانی، در مسابقات فرا ماراتن (این مسابقات در مسیرهایی مثل کوه،جنگل و غیره برگزار می‌شود) است.

این کفش دارای یک زیره‌ی میانی از فوم زوم ایکس است، و بر خلاف باقی کفش‌های مخصوص دو نایک، در لایه خارجی آن از یک پارچه‌ی بادوام استفاده شده که به استحکام و ثبات آن کمک می‌کند. یک فوم زیره سبک و قوی هم بین زیره میانی و پایینی قرار گرفته تا نیروی محرکه و حفاظت کافی از پای شما را ایجاد کند، شاید بهترین تغییری که در کفش صورت گرفته، اضافه کردن زیره‌ی مگاگریپ شرکت ویبرام است، که بر روی سطح‌های مختلف اصطکاک ثابتی را ایجاد می‌کند.

این برای نایک، قدمی بزرگ روبه جلو است، چرا که سال های سال از زیره‌ای به جز زیره‌ی پلاستیکی تولید خودشان استفاده نمی‌کردند، و هرکسی که تا حالا از کفش مخصوص دوی نایک برای طبیعت، استفاده کرده باشد می‌تواند قسم بخورد زیره‌ی نایک چقدر به درد نخور بوده است.

سوال اصلی که در اینجا پیش می‌آید این است که این کفش چطور در مسیرهای خاکی و کوهستانی، عمل می‌کند؟ بگذارید در این مورد بررسی دقیقی انجام بدهیم:

بررسی کتونی نایک اولترا فلای

معمولا موقع امتحان این جور کفش‌ها، در هر مسیر و سطح ممکنی که بتوانم می‌دوم، با این کار خیلی سریع عیب‌های این کفش را پیدا کردم. اجازه بدهید قبل از اینکه ادامه بدهم، یک مساله را روشن کنم. این کفش مسابقه برای سطوح آسانی از قبیل جاده‌های خاکی، سنگ‌فرش و مسیرهای آسان طراحی شده، برای همین دوندگان در ایالت‌های غربی از این کفش بسیار راضی بودند.

اما کفش قطعا برای مسیرهایی که از نظر فنی سخت‌تر هستند و همین‌طور مسیرهای ناهموار به هیچ وجه مناسب نیست. واقعا سعی کردم خیلی سریع در این مسیرها بدوم ولی با این کفش نمی‌توانستم. دوستان عزیزم لطفا به خواندن ادامه بدهید تا نقاط قوت و ضعف این کفش را توضیح بدهم.
نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای

نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای

ایمنی کتونی نایک اولترا فلای

فکر نکنم بشود با یک کفی کربنی زیر پایتان، ایمنی کافی را احساس کنید. زیره بیرونی ویبرام، تمام قسمت کف کفش را می‌پوشاند و از فوم زیره میانی هم محافظت می‌کند، و همینطور دوام و انعطاف‌پذیریش، مثل یک لایه‌ی اضافی محافظ برای کف پا عمل می‌کند.

اما رویه‌ی بالایی کاملا داستانش با زیره، فرق دارد. رویه‌ی مشبک توری، خیلی نرم و نازک است و قابل انعطاف، و همین هم کفش را سبک و راحت می‌کند ولی وقتی دارید روی سنگ یا قلوه سنگ‌های تیز، سر می‌خورید هیچ محافظتی از پا نمی‌کند و باعث می‌شود دوطرف پا ضربه بخورد. یک روکش ضربه‌گیر جلوی کفش قسمت انگشتان پا نصب شده، ولی به گمانم بیشتر برای محافظت از آن لایه توری باشد چون محافظت از انگشتان پا موقع دویدن در حد دمپایی لاانگشتی بود.

دوام و مقاومت کتونی نایک اولترا فلای

وقتی پای دوام کفش به میان بیاد، فقط گذشت زمان مساله را روشن می‌کند. نایک رویکرد خیلی خلاقانه‌ای را در پیش گرفته و آن استفاده از یک پوشش فیبری متراکم در فوم زوم ایکس است تا از ساییدگی و سوراخ شدن آن جلوگیری کند تا کفش زود خراب نشود.

با این وجود، این فوم هنوز هم همان فوم قبلی است و هنوز هم همانطور که خیلی‌ها می‌دانند، زودتر از فوم‌های معمولی دیگر، ساییده و خراب می‌شود، اما در مسیر 112 کیلومتری من در آزمایش و تست کفش، کفش‌ها هنوز هم عالی و سالم به نظر می‌رسند و دوام آوردند.

مطلب مرتبط:
 • نقد و بررسی کتونی اسیکس ژل کایانو 29 ( Asics Gel-Kayano 29 )
 • رویه توری مشبک هم، برخلاف ساختارش، خوب ماند و نه پاره شد و نه نخ‌کش، اما خیلی از این دویدن‌ها و آزمایش‌ها عمدتا در مسیرهای ملایم بود، پس باید این را هم در نظر داشت. تنها چیزی که می‌توانم با اطمینان به آن برچسب دوام و مقاومت را بزنم، زیره‌ی سبک ویبرام است، که دوام خود را بارها و بارها ثابت کرده و به همین دلیل است که در بسیاری از شرکت‌های کفش‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بالاخره پس از مدت‌ها، کفش نایکی داریم که نگران اصطکاک و دوامش نیستیم!

   سرعت و واکنش کفش به مسیر

   نایک با به کار بردن یک فوم نرم و پر کار و کم‌تراکم، کار بزرگی انجام داده و این کفش را درخور مسیر‌های روباز کرده است. نایک این کار را با فشرده کردن فوم زوم ایکس، در کناره‌های کفش با پارچه متراکمی که به طور مختصر به آن اشاره کردم، انجام داده است.این کار باعث شده که کناره‌های کفش محکم‌تر و مرکز آن کشسان بهتری داشته باشد و نرم و انعطاف پذیر باشد. 

   علاوه بر این، فوم استفاده شده‌ی ارتجاعی، ساختاری محکم و نیروی محرکه‌ی کافی را ایجاد می‌کند؛ در نتیجه کفی مناسب با قدرت ضربه‌گیری عمیق را به وجود می‌آورد و به کفش اجازه می‌دهد حرکتی نرم به جلو داشته باشد.

  این کفش نرم و پرانرژی است، ولی آنقدرها هم که انتظار داشتم، هیجان‌انگیز نبود، به عبارت ساده‌تر، متوجه شدم که الترا فلای، کفشی برای مسیرهای آسان، جاده‌های خاکی، و قدم زدن از خانه تا مسیر کوهستانی است.  قطعا این کفش وقتی سرعتتان را بالا می‌برید، و با سرعت شروع به دویدن می‌کنید، بهتر عمل می‌کند، مخصوصا بر روی مسیرهای صاف و تپه‌مانند، و در هر سرعتی بدون اینکه کفی فشاری به پا وارد کند، به خوبی کار می‌کند.

  این نقاط قوت کفش بود و حالا نقاط ضعف: این کفش به درد مسیرهای سخت و فنی و کوهستانی نمی‌خورد. رویه‌ی پهن‌تر، فوم نرم‌تر و سفتی کناره‌های کفش، آن را برای بالا رفتن، تغییر جهت سریع، یا دویدن بر روی هر مسیر ناهمواری، نامناسب می‌کند، اگر بعد از استفاده پایتان را ماساژ ندهید، مثل من که چند بار این اتفاق برایم افتاد، پایتان به شدت درد می‌گیرد و تا چند روز بعد حس درد بدی در پایتان احساس می‌کنید.

  راستش خیلی دوست داشتم در چنین مسیری، به سرعت بدوم ولی کفش مناسب این کار نبود، در واقع باعث شد با دقت قدم بردارم و مواظب باشم، چون اصلا نمی‌توانستم به کفش‌هایم اعتماد کنم، در نتیجه سرعتم کندتر هم شد. در آخر باید بگویم که متوجه شدم در مسیرهای صعودی شیب‌دار، هیچ نیروی محرکه‌ای از کفی حس نمی‌کردم و کمی هم در پاشنه احساس سرخوردن می‌کردم.
  نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای

  نقد و بررسی کتونی نایک اولترا فلای

  راحتی و تناسب کتونی نایک اولترا فلای

  وقتی در مسیرهای هموار و مناسبی که در بالا گفتم می‌دویدم، این کفش فوق‌العاده راحت بود. کفی باعث شده که کفش نرم و فنرمانند باشد، چون کفی سفت و سخت نیست، باعث‌می‌شود وقتی سرعتتان را موقع دو بالا می‌برید، شاداب و پرانرژی باشید.

  عرض پهن‌تر کفش، موقع دویدن با سرعت ثابت، آن را بهتر و بادوام‌تر می‌کند. متوجه شدم که اندازه‌ی کفش استاندارد است، ولی انگشتان پایم بیشتر از آنکه بخواهم به ته کفش می‌خورد، ولی احتمالا این فقط مشکل من باشد نه کفش نایک اولترا فلای هم از شبکه توری مشبکی مشابه کفش ویپر فلای استفاده می‌کند، که باعث شده کفش سبک، ظریف و با قابلیت تنفس باشد.

  رویه‌ی کفش هم بسیار راحت و پر دوام است و مدتی طولانی کار می‌کند، ولی به درد مسیرهای سخت و ناهموار و شیب‌دار نمی‌خورد، چون به اندازه‌ی کافی محکم نیست، شل می‌شود و هروقت می‌خواستم پایم را جایی محکم کنم، داشتم زور می‌زدم و تقلا می‌کردم.

  نتیجه‌گیری

  وقتی اولین بار کفش نایک اولترا فلای را پوشیدم، خیلی شور و شوق داشتم و نزدیک بود عاشق این کفش بشوم، مخصوصا وقتی دیدم از زیره‌ی ویبرام استفاده شده است. کفش انتخابی عالی برای مسیرهای هموار خارج از جاده است، مخصوصا جاده خاکی، و از دم در خانه تا آن مسیر، با این وجود چون کفش همه فن حریف نیست و قیمتش هم 260 دلار است، سخت می‌توانم چنین کفشی را برای خرید انتخاب کنم. 

  اگر قیمتش برایم مهم نبود، و به فکر مسیرهای ناهموار برای دویدن هم نبودم، آن وقت انتخابی عالی برای دویدن در جاده داشتم، چرا که در جاده بسیار راحت است. با دویدن با این کفش در این جاده‌ها، واقعا عاشقش می‌شوید.

  کفش ویژگی‌های خوب زیادی دارد ولی ایراداتی هم دارد که نایک باید برطرف کند، تا بتواند واقعا یک کفش مناسب مسیرهای خارج از جاده، طراحی کند، البته مطئنم چنین کاری می‌کنند و بسیار کنجکاو و هیجان‌زده هستم که ببینم نایک به چه مسیری می‌رود و چطور این کفش‌ها را به کفشی مرغوب برای دویدن در مسیرهای سخت تبدیل می‌کند.

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید