Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

نقد و بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس ( Nike Air Max Plus )

بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

اخیرا تخفیف خیلی خوبی برای خرید کفش نایک ایر پلاس اورجینال و نیز مدل سری سوم آن دریافت کردم و این فرصت خوبی برای بررسی ویژگی ها و مقایسه این دو کفش بود. نایک ایرمکس پلاس که به اختصار “TN” نامیده می‌شود، یکی از مدل های محبوب ایرمکس نایک است و پس از گذشت 22 سال از اولین عرضه،هنوز از محبوبیت زیادی برخودار است. 

شان مک داول طراح این کفش است. شان در آن زمان طراح بی تجربه‌ای بود و نایک تنها یک سال پیش از عرضه این کفش او را استخدام کرده بود.وی وقتی در پروژه ی آلفا کار می‌کرد، چندین مدل کفش دیگر از جمله “ایرمکس کوکینی” طراحی کرده است. نایک ایرمکس پلاس به پستایی (بخش رویه کفش) و بند کفشش معروف است و داستان جالبی دارد؛ مک داول آن را از اوقاتی که در فلوریدا بود و غروب خورشید را در ساحل تماشا می کرد الهام گرفته است.

مک داول گفته که طراحی قسمت بند کفش از وزش باد در میان برگ های درختان نخل الهام گرفته شده است و رنگ های روشن آن یادآور غروب‌هایی است که هر روز به تماشای آن می نشسته. این مدل الهام بخش بسیاری از مدل های بعدی مانند ایر مکس Tw بود که در سال 2022 به بازار عرضه شد.
بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

این کفش چقدر راحت است؟

دو جفت کفشی که من خریدم، هر دو جزئی از “مجموعه پاراشوت نایک” بود که همراه با ایرمکس 270 ری اکت و ایرمکس 1، در اوایل سال 2020 به بازار آمد. ایرمکس پلاس، اولین کفش کتانی نایک است که از فناوری کپسول‌های هوای فشرده، در آن استفاده شده است.  این کفش در سال 1998 به عنوان کفش مخصوص دو در بازار عرضه شد؛ اما با گذشت زمان مثل بسیاری از کفش‌های دیگر نایک، به یک کفش کتانی مد روز تبدیل شد. مدل سری سوم این کفش حتی با وجود فن‌آوری کپسول هوای فشرده، به هیچ وجه برای دویدن مناسب نیست و درست مثل مدل اوریجینال است (که برای دویدن خوب نیست).

پستایی (بخش رویه کفش)

رویه کفش ایرمکس پلاس اورجینال نایک که شان طراحی و نایک اجرا کرده است، خطوط مواج زیبایی دارد و پوشش خارجی آن از مواد مصنوعی و ترکیبی است و یک رویه توری روی آن قرار گرفته است.در نتیجه، کفش ظاهری جذاب و منحصر به فرد دارد که کاملا سایز پا است و به زیبایی با زیره کفش هماهنگ و ست است.

مدل سری سوم، از شر الگوی قدیمی خلاص شده و  رویه کشیده‌ای دارد که مناسب افرادی است که پای پهن‌تری دارند. این کفش قابلیت تنفس متوسطی دارد و اگر پایتان شروع به عرق کردن کند، چندان عالی به نظر نمی‌رسد، با این حال، کفشی بسیار راحت است و می‌شود برای یک پوشش غیر رسمی در کل روز از آن استفاده کرد.

در طول چند دهه در بافت و تم اصلی این کتانی‌ها، طیف رنگ‌های مختلف (ترکیب تدریجی از یک رنگ به رنگ دیگر) به کار برده شده است و این دو مدل نیز از این نظر تفاوتی با باقی کفش‌های کتانی نایک ندارند. در واقع، برای مدل سری سوم، تم رنگ و طراحی بند کفش، تنها عناصری هستند که در طراحی مطابق کفش اصلی نگاه داشته شده و حذف نشده‌اند.

مطلب مرتبط:
 • نقد و بررسی کتونی سالامون ایکس اولترا 4 Salomon X Ultra 4 GTX
 • بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

  بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

   قسمت زیره کفش:

  زیره میانی ایرمکس پلاس نایک، از نظر ظاهری یادآور مدل سال 1995 است، زمانی‌که نایک شروع به تعبیه فناوری ایرمکس در قسمت جلویی پا و نیز پاشنه‌ها کرد و طراحی را به گونه‌ای انجام داد که محفظه‌های کپسول هوا قابل دیدن باشد.

  در سال 1998 ایرمکس پلاس اولین کفش کتانی بود که در آن از کپسول‌های هوا استفاده شده بود و تمرکز بر چگونگی کاربرد کپسول‌های هوای موجود در کفش بود نه بر مقدار هوایی که می‌توانست در کپسول موجود باشد.

  نحوه عملکرد کپسول هوا، به این صورت است که به جای داشتن پایه‌ای برای پشتیبانی حباب هوا، هوا درون توپ‌های اسفنجی نیم‌دایره‌ای نگاه داشته می‌شود که هوا را بهتر فشرده می‌کند و به همین خاطر کفش راحت‌تری در اختیار شما می‌گذارد.

  این فناوری در پاشنه‌ی پا تعبیه شده و باعث می‌شود این کتانی خود را با حالت چرخش پا موقع خوردن به زمین، بهتر تنظیم کند و پشتیبانی و ثبات بیشتری فراهم کند. یکی دیگر از جزئیات جالب توجه که من در بررسی این کفش متوجه شدم، لایه داخلی کفش –بین زیره و کفی- است که مثل دم نهنگ طراحی شده و علاوه بر آن، کمی رنگ بیشتر هم به زیره کفش اضافه می‌کند.در کفشی که من برداشتم، دم نهنگ به رنگ آبی و سرخ بود و به زیبایی با زیره میانی سیاه رنگ، در تضاد بود.

  زیره کفش، کمی باریک است و با شکل ایرودینامیکی رویه کفش هماهنگ است. این کفش طراحی زیبا و جزئیاتی دقیق دارد و محفظه‌های هوا در زیره میانی را هم نشان می‌دهد. نایک برای مدل سری سوم، محفظه‌های قابل مشاهده پاشنه پا و نیز زیره میانی را کمی تغییر داد.
  بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

  بررسی کتونی نایک ایرمکس پلاس

  آیا  ایرمکس پلاس برای دویدن مناسب است؟

  این کفش، با اینکه وقتی در سال 1998 به بازار عرضه شد، کفش مخصوص دو نام داشت، ولی امروزه بیشتر به یک کفش کتانی مد روز تبدیل شده است. فناوری کپسول هوا، که در زمان خودش بسیار پیشتاز محسوب می‌شد، هم در کفش های اورجینال و هم در مدل سری سوم این کفش‌ها موجود است. با این وجود، با بررسی هر دو مدل، متوجه شدم نمی‌شود با استانداردهای مدرن، آنها را به عنوان کفش مخصوص دو معرفی کرد، تغییرات طراحی، وزن سنگین‌تر، و پاشنه‌ی بزرگتر، مخصوصا در مدل سری سوم، آنها را برای لباسهای راحت و تمرین‌های سبک مناسب کرده نه برای دوندگی زیاد یا دو استقامت.بنابراین، ایرمکس پلاس نایک، به هیچ وجه برای دو حرفه‌ای و شدید توصیه نمی‌شود.

  آیا این کفش راحت است؟

  نایک ایرمکس پلاس ، مخصوصا مدل اورجینال و مدل سری سوم، برای پوشیدن در تمامی روز مناسب و راحت است، رویه‌ی کفش که با خطوط مواج و مواد مصنوعی و ترکیبی متمایز می‌شود، کاملا اندازه پا است و با زیره متناسب و هماهنگ است. توجه به جزئیات در طراحی باعث راحتی کفش شده است. زیره میانی که با فناوری کپسول هوا مجهز شده، برای تقویت، ثبات و راحتی هر چه بیشتر کفش طراحی شده است.

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید