Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3 ( Nike Invincible Run 3 )

نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

کفش‌های سری “دویدن شکست ناپذیر (invincible run)” از شرکت نایکی، یکی از محدود کفش‌هایی هستند که از اسفنج‌هایی با کیفیت برتر استفاده کرده‌اند. از این اسفنج‌ها در کفش‌های تمرینی مخصوص مسابقه استفاده می‌شود. سری کفش‌های ویپر فلای (vaporfly) باعث شدند سری کفش‌های زوم ایکس (zoom) برای اولین بار در کانون توجه قرار بگیرند و نامی برای خود دست و پا کنند. کفش‌های دویدن شکست ناپذیر، نگاه متفاوتی را نسبت به کفش‌های زوم ایکس اقتباس نموده‌اند، و محصولات مناسبی برای دویدنِ آسان و تمرین در مسافت‌های طولانی محسوب می‌شوند. در اینجا به طور عمیق بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان کفش اسفنجی همچون زوم ایکس را تقویت کرد بگونه ای که برای دویدن قابل استفاده باشد. همچنین تغییرات بوقوع پیوسته در جدیدترین نسخه را مرور می‌کنیم.

خلاصه‌ای از کفش‌های مخصوص دویدن

کفش ” نایک اینوینسیبل ران 3 ” ، کفش تمرینی برتر شرکت نایک است، و در بخش زیره ی کفش تا حدود زیادی با ویژگی‌های زوم ایکس روبرو هستیم. کفِ کفش در بخش پاشنه به شدت پهن است و بخش جلویی از زیره ی محکم ساخته شده است اما در کنارش شیارهایی ایجاد شده‌اند که فارغ از محل اولین تماس با زمین، برخورد آرام به زمین را ممکن می‌سازند. امنیت قسمت فوقانی کفش بطور کُلی نگران کننده است ، و برای برخی حالت‌های دویدن مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این کفش برای دویدن‌های طولانی مدت، دویدن‌های آسان بهترین گزینه است و برای مسافت‌های طولانی ماندگاری خیلی خوبی دارد.
نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

پاخوری (اندازه‌ی مناسب)

اندازه‌ی مناسب اصلی‌ترین مشکل Nike Invincible Run 3 است ، هرچند از لحاظ طول و عرض، سازگاری مناسبی با اندازه‌های واقعی دارد. اجازه دهید قبل از اشاره به مشکلات، به ساختار کفش بپردازیم. پاشنه از جنس نیمه سفت با عرض متوسط و سطح نسبتاً نرم است. قسمت فوقانی از جنس پارچه‌ای سبک با کشیدگی حداقلی است و قالب پنجه دارای رویه‌ی پایین‌تر (ارتفاع) است. عرضش مناسب است، اما حداقل در چند مایل اول کمی پایین احساس می‌شود. من بیش از 50 مایل با کفش‌ها طی کرده‌ام و رویه‌ی فوقانی کمی باز شده است و قالب پنجه فضای خوبی بدست آورده است. پس مشکلات چه چیزهایی هستند؟ برای برخی حجم کمتر مشکل ساز است. اما مشکل اصلی در پاشنه است. من در تثبیت پاشنه سختی زیادی کشیدم. شاید دلیل آن عرض متوسط برآمدگی پاشنه و نیز بند باشد. زبانه هیچ لایه‌ی محافظی ندارد و ردیف بالایی بندها کمی نسبت به پا پایین است (نسبت به بخش میانی). این باعث می‌شود دهانه‌ی کفش بزرگ‌تر شود و من نتوانستم آن را محکم کنم.صادقانه بگویم، این در دویدن‌های آسان آزارم نمی‌داد، اما در دویدن‌های طولانی مشکل داشتم (1.5 و 2 ساعت دویدن داشتم). البته چند دو با شدت متوسط و یک تمرین طولانی را انجام دادم ، و محکم نبودن کفش واقعاً مانع عملکرد مناسب بود.

کفش دویدن شکست ناپذیر 3 – زوم ایکس از شرکت نایکی با رویه‌ی پارچه‌ای سبک، کاملاً با اندازه‌ی رایج زنانه 9.5 مورد استفاده‌ی من سازگار است. البته اندازه‌ی آن کوچک‌تر از نسخه‌ی شماره‌ی 2 است. قالب پنجه‌ی آن فضای کافی را دارد و من در مفاصل MTP شماره‌های 1 یا 5 هیچ مشکلی را احساس نکردم. بخش میانی پا عرض مناسبی دارد ، اما بخش عقب بیش از حد پهن است و حالت شُل دارد. همین باعث شده در محکم کردن کفش مشکلاتی داشته باشم. مهم نبود با چه روشی بندها را ببندم، برای مثال حتی پاشنه را گره زدم، اما نمی‌توانستم مانع لغزیدن این کفش‌ها شوم.همچنین احساس می‌کردم در طول دویدن بندها شُل می‌شدند. حتی هنگامی که در شروع از محکم بودن مطمئن بودم، بعد از یک مایل بندها شل می‌شدند و مجبور بودم توقف کنم و آن‌ها را محکم کنم. در نسخه‌ی 2 هیچگونه لغزش پاشنه‌ای نداشتم.

زبانه ضخیم، چند لایه و فاقد قسمت حفاظتی است. یک حلقه‌ی بند روی زبانه قرار دارد که به نگه داشتن آن در مکان کمک می‌کند، و من در طول دویدن هیچگونه لغزش زبانه‌ای را تجربه نکردم. بندها نازک هستند و دچار کشیدگی نمی‌شوند. زبانه ساختار مناسبی دارد و از وارد آمدن فشار به پشت مچ پا جلوگیری می‌کند. اما بندها در مقایسه با نسخه‌ی 2 ، در قسمت پایین‌تری از پا متصل می‌شوند و احساس می‌شود اتصال بندها به بخش میانی پا نزدیک‌تر از مچ پا است.

عملکرد

کفش دویدن شکست ناپذیر 3، یک کفش مناسب تمرین و مسافت‌های طولانی با کیفیت برتر است. زیره ی بیرونی لاستیکی مقاوم است و اسفنج زیادی زیرش قرار دارد. قسمت بالایی علیرغم مشکلات مناسب استفاده‌ی طولانی مدت است. زیره ی میانی کاملاً مشابه زوم ایکس است، اما نسبت به آن تفاوت‌هایی هم احساس می‌شود. دلیلش را نمی‌دانم، شاید به خاطر تفاوت در طراحی نسبت به زوم ایکس ، یا تفاوت در طراحی هندسی باشد. در مجموع جهش پذیری کاهش یافته و کنترل و استحکام خصوصاً در پنجه بیشتر شده‌اند. برداشت اشتباه نکنید، فشردگی و سازگاری اسفنج خصوصاً در پاشنه هنوز در حد خوبی است، و در مجموع کفش نرمی است که خیلی شُل نیست. البته در مقایسه با سایر نسخه‌های زوم ایکس، سفت‌تر به نظر می‌رسد.

مطلب مرتبط:
 • نقد و بررسی کتونی نایک ایر جردن 38 ( Nike Air Jordan 38 )
 • نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  من از این کفش در دویدن 10 مایلی استفاده کردم که شامل 3 دوره‌ی 2 مایلی با سرعت نیمه ماراتن بودند. تجربه‌ی کلی‌ام از این کفش مثبت است. علیرغم وزن 10.6 اونسی، انعطاف پذیری بیشتر نسبت به زوم ایکس و پنجه‌ی کمی سفت‌تر عملکرد عالی آن را ممکن ساخته‌اند. بزرگ‌ترین مانع استفاده از این کفش، محکم نبودن پاشنه است، و احساس کردم در حین کشیدن پاشنه بازدهی دویدنم کاهش یافته است. همچنین یک دور دویدن آسان 2 ساعت با سرعت ماراتن را داشتم و احتمالاً این کفش ، کفش مورد علاقه‌ام از بین تمام محصولات است. در نهایت چند دویدن آسان داشتم (و حس خیلی خوبی داشتم) و سپس دوی استقامت را داشتم که تمایلی به تکرارش ندارم. هنگامی که سرعت به نصف سرعت ماراتن کاهش یافت، می‌توانستم وزن کفش را احساس کنم و شرایط نامطلوب‌تر شدند. در نهایت به این نتیجه رسیدم که این کفش برای دوهای طولانی، دوهای آسان و مسافت‌های روزانه بهترین عملکرد را دارد، اما انعطاف پذیری و استحکام خوبی برای یک کفش با زیره ی کاملاً لاستیکی هم دارد. همچنین ساختار بیرونی کفش امکان افزایش سرعت را تا حدودی فراهم می‌کند.

  عملکرد نسخه‌ی 3 نسبت به نسخه‌ی 2 برای من تا حد زیادی متفاوت بود. بعد از هر بار دویدن، در مسیر رسیدن به خودرو متوجه شدم که انعطاف پذیری در پیاده روی به مراتب بیشتر از دویدن است. واضح‌ترین دلیل این است که در دویدن روی قسمت میانی پا فشار می‌آورم ، اما در پیاده روی روی پاشنه فشار می‌آورم. به نظر می‌رسد این کفش برای فشار روی پاشنه طراحی شده است (اکثر دوندگان اینگونه می‌دوند). در هنگام پیاده روی عادی ، انعطاف شناخته شده‌ی زوم ایکس را در پاشنه احساس می‌کردم. بنابراین برای کاهش فشار روی قسمت محکم‌تر میانی فشار می‌آوردم. در هنگام دویدن و فرود آمدن در قسمت میانی و جانبی پا، کفش سفت، محکم و کمی سنگین به نظر می‌رسید. ضخامت پنجه 31 میلی متر است، اما هنوز اسفنج زیادی زیر آن قرار گرفته است، و من به اندازه‌ی کافی حس حفاظت در برابر جاده را داشتم، اما انعطاف پذیری قسمت میانی و مورد علاقه‌ام که در نسخه 2 وجود داشت را مشاهده نمی‌کردم. هرچند نسخه 2 به خاطر حجم زیاد زیره و شیارهای پاشنه ، حس پایین‌تر بودن را القا می‌کند، نسخه‌ی 3 شبیه کفشی با ارتفاع 9 میلی متر تلقی می‌شود. همانند سایر کفش‌هایی که ارتفاع بالایی دارند، احساس کردم پاشنه در تماس اولیه مانع می‌شود. دلیلش این است که شیار پاشنه در مقایسه با نسخه‌ی 2 کوچک‌تر است. قسمت پنجه نسبتاً محکم است، و دلیل عمده‌اش وجود زیره ی لاستیکی سراسری است. زیره ی محکم بیرونی و حالت غیر مسطح پنجه، به حرکت دادن آسان پا کمک می‌کنند. زیره ی بیرونی لاستیکی حتی روی زمین‌های مرطوب و ماسه‌ای، چسبندگی خوبی دارد. با توجه به استفاده‌ی مستمر از لایه لاستیکی محافظ، انتظار دارم ماندگاری این کفش بیشتر از حد عادی باشد.
  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  نقد و بررسی کتونی نایک اینوینسیبل ران 3

  پایداری

  کفش نایک اینوینسیبل ران 3 یک کفش متوسط، و در عین حال از لحاظ پایداری منحصر به فرد است. کفش‌های زوم ایکس معمولاً خیلی نرم هستند اما کفش جدید علی الخصوص در بخش پنجه کنترل شده تر و محکم‌تر به نظر می‌رسد. علاوه بر این، تماس با زمین در بخش‌های پنجه و پاشنه خیلی پهن هستند، و همانند یک کفش عادی با قسمت میانی پهن عمل می‌کنند (از لحاظ میزان پهن بودن پنجه و پاشنه، بخش میانی کوچک‌تر به نظر می‌رسد). چیزی که پسندیدم انحنای کوچک در هر گوشه‌ی زیره در نواحی پهن‌تر است. بدین ترتیب فارغ از اینکه پای خود را کجا قرار دهید، فرود آمدن راحت‌تری خواهید داشت. گاهی اوقات به دلیل حجم زیاد زیره، پتانسیل گشتاور بیشتری در لحظه‌ی شروع حرکت در اطراف مچ پا ایجاد می‌شود. شیارهای کوچک این گشتاور را خنثی می‌کنند و تماس با زمین در هر نقطه‌ای آسوده به نظر می‌رسد. زیره ی بزرگ در هر دو جهت امتداد دارد، و به افرادی که خواهان یکپارچگی در بخش‌های درونی و بیرونی پنجه هستند کمک می‌کند. این به طور خاص مناسب افرادیست که گام‌هایی به سمت کنار بر می‌دارند. همچنین نوار محکمی برآمدگی پاشنه بین قسمت بالایی را احاطه می‌کند. این به فشرده سازی یکپارچه اسفنج کمک می‌کند و ناپایداری‌اش را کاهش می‌دهد.

  کفش رانینگ نایک اینوینسیبل ران 3 دارای ویژگی هاییست که با توجه به خصوصیات حرکتی (بیومکانیک) شخص، پایداری را ایجاد می‌کنند. با وجود ارتفاع بالای اسفنج، این کفش انعطاف پذیری به مراتب کمتری دارد، و به طور بالقوه در مقایسه با نسخه‌ی 2 حس ناپایداری را منتقل می‌کند. قسمت پایینی به شدت پهن است و در بخش میانی چندان کوچک نمی‌شود. زیره ی بیرونی در قسمت‌های جلو و عقب بزرگ است و برجستگی در قسمت میانی عقبی کفش مشاهده می‌شود. زیره ی بزرگ در بخش‌های میانی و کناری در جلو و عقب ، پهن‌تر از بخش جانبی هستند. من به عنوان شخصی که در هنگام فرود آمدن روی کناره‌ها فشار می‌آورم، از این قابلیت سپاسگزار هستم. شیار پاشنه و انحنای پنجه از شروع تا پایان حرکت، شما را به سمت جلو هدایت می‌کنند. شخصاً متوجه شدم کفش از شروع تماس در بخش میانی تا پایان حرکت ، عملکرد خوشایندی دارد. البته فرود آمدن در بخش میانی- جانبی، محکم‌تر از چیزی است که می‌پسندم.
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 10
  قیمت اصلی ۲,۸۸۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲,۱۲۲,۰۰۰ تومان است.
  27%
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 11
  قیمت اصلی ۲,۸۸۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲,۱۲۲,۰۰۰ تومان است.
  27%
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 7
  قیمت اصلی ۲,۸۸۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲,۱۲۲,۰۰۰ تومان است.
  27%

  توصیه‌ها

  ویژگی‌های این کفش معلوم هستند. مشکل محکم کردن کفش از بالا باید برطرف شود. به نظرم می‌توان این کار را با اعمال تغییراتی در بندها انجام داد، بندها باید کمی به پا نزدیک‌تر شوند، یا از طریق یک سطح نگهدارنده به سمت برجستگی پاشنه هدایت شوند. من علاقه زیادی به تجربه کردن این کفش با بندهای اتصال دهنده‌ی مناسب‌تری دارم.

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید