Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

لوازم ضروری که برای دویدن نیاز دارید و نحوه انتخاب درست آن

لوازم ضروری برای دویدن

وقتی در حال دویدن هستید دوست ندارید لباس‌هایتان باعث حواس‌پرتی شود. اگر جوراب‌هایتان به پاشنه پایتان بخورد و آن را خراشیده کند و تی شرت نخی‌تان از عرق خیس شود و به سینه‌تان بچسبد، از دویدن‌تان لذتی نخواهید برد. اما وقتی جوراب های پشمی سبک با قابلیت جذب رطوبت و تنفس داشته باشید و تی شرت مخصوص دویدن بپوشید؛ آن وقت می‌توانید تنها بر دویدن تمرکز کنید،کاری که برایتان اهمیت ویژه‌ای دارد. لباس مناسب درست مثل چاقوی تیز سرآشپز و تابه‌ای با کیفیت که آشپزی را بهتر می‌کند، کیفیت دویدنتان را بهبود می‌بخشد. قبل از اینکه به جاده بزنید ببینید آیا پوشاک و وسایل ضروری برای مبتدیان را به همراه دارید یا نه.

نحوه ی پیدا کردن کفش های مناسب برای دویدن:

کفش های مخصوص دویدن، مهمترین جز پوشاک شما هستند. اما انتخاب یک جفت کفش خوب مخصوص رانینگ می‌تواند مشکل‌ساز باشد. با اینکه برندها و سبک‌های بی‌شماری آن بیرون وجود دارد و می‌شود از بینشان یک کفش خوب انتخاب کرد اما همه‌ی مردم نمی‌توانند کفش مناسبی پیدا کنند. کفش های مخصوص رانینگ بروکس که خیلی عالی برای دوستتان کار می‌کند و مناسب پایش است، ممکن است به درد خواهرتان که با کفش‌های برند هوکا احساس راحتی می‌کند، نخورد. پس یافتن کفش مناسب به کمی تحقیق و کمک نیاز دارد.

بهترین کفش‌ مخصوص دو باید کاملا راحت باشند. کفش‌هایی را که خیلی تنگ هستند به این امید که جا باز می‌کنند نخرید چون مجبور می‌شوید تا وقتی که جا باز کنند درد بکشید. البته اگر هیچ جایی باز کنند. وقتی می‌خواهید کفش های مناسب مخصوص رانینگ که مناسب و فیت پایتان باشند بخرید، باید مطمئن شوید که طول کفش‌ها مناسب باشد: کفش‌های مخصوص دو باید تقریبا به اندازه‌ی یک شصت بین بلندترین انگشت و نوک کفش فاصله داشته باشد. بعد عرض کفش را امتحان کنید. باید پاشنه و وسط کفش راحت باشد ولی فضای کافی هم برای تکان دادن انگشت‌هایتان داشته باشد. بیشتر مردم موقع خرید کفش های مخصوص دو، یک سایز بزرگتر می‌پوشند ولی برای خرید کفش‌های معمولی و کفش‌های رسمی چنین کاری نمی‌کنند.دلیلش این است که سایز بزرگتر هر بار که موقع دویدن وزن خود را روی پاها می‌اندازید، پاها منبسط می شوند و به فضای بیشتری نیاز دارند.
لوازم ضروری برای دویدن

لوازم ضروری برای دویدن

با کفشی شروع کنید که تنها نیم سایز از کفش معمولی‌تان بزرگتر است و ببینید آیا مناسب دویدن هست یا نه. در نهایت کفش ها را بپوشید و آهسته در اطراف خانه‌تان بدوید و یا در مسیر ورودی خانه،بالا و پایین بدوید تا ببنید در دو واقعی با این کفش‌های جدید چه احساسی دارید. اگر پا یا پاشنه‌تان در کفش سر ‌خورد یا به هر شکل دیگری در یک دور کوتاه هم احساس ناراحتی کردید، آن‌وقت به این فکر کنید که پس از چند کیلومتر دویدن چقدر پاهایتان ناراحت می‌شود.

درآمدن پا از پاشنه‌ی کفش مصیبت نیست. برخی از دوندگان پاشنه‌های باریکی دارند و به همین خاطر می‌بایست از ترفند خاصی برای بستن بند کفششان دور پاشنه استفاده کنند. اگر این تنها ایراد کفش است، از چند ترفند خاص برای کمک به اصلاح هر چه بیشتر کفشتان استفاده کنید. حتی بهترین کفش های دو نیز در نهایت فرسوده می‌شوند بنابراین یاد بگیرید چه‌زمانی کفش های دو تان را عوض کنید تا کفش قدیمی‌ به پایتان آسیبی نرساند.

چطور برای شروع لباس بپوشید:

لباس های راحت مخصوص دویدن برای یک دو خوب، واجب و ضروری است. گاهی اوقات حتی یک درز کوچک یا تکه‌ای پارچه در محلی نامناسب باعث خراشیدگی دردناک پوست می‌شود و ممکن است تمرینتان را مختل کند.  پس با بهترین نوع لباس های دو از این اصطکاک جلوگیری کنید.

لباس هایی که برای دویدن مناسب هستند معمولا از مواد مصنوعی و ترکیبی مثل پلی استر و نایلون ساخته می شوند. بر خلاف پارچه‌های نخی، این الیاف مصنوعی رطوبت را از پوست شما دور می کنند و سرعت خشک کردن عرق را افزایش می دهند، پس در طول تمرین و دویدن خشک و خنک می‌مانید.
لوازم ضروری برای دویدن

لوازم ضروری برای دویدن

بهتر است به دنبال لباس های مخصوصی باشید که خاصیت کشسانی دارند. این لباس ها به جای محدود کردن دامنه‌ی حرکتتان کشیده می‌شوند و در دویدن‌های طولانی به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهند. علاوه بر این، باید به خاصیت بازتاب‌پذیری و قابلیت دیده شدن در تاریکی هم فکر کنید. اگر معمولا صبح خیلی زود یا شب می‌دوید، به لباس های مخصوصی نیاز دارید که قابلیت بازتاب نور داشته باشند. این لباس ها برای انعکاس نور چراغ‌های خیابان و چراغ جلو ماشین طراحی شده تا رانندگان، دوچرخه سواران و دیگر دوندگان وقتی هوا تاریک است شما را ببینند.

از پوشاک ضروری برای خانم‌ها که درست به اندازه ی کفش، واجب است غافل نشویم: نیم تنه ورزشی. انتخاب نیم تنه ورزشی که درست اندازه‌تان باشد، تفاوت بسیار زیادی در میزان راحتی‌تان در طی دویدن ایجاد می‌کند. در اینجا نکات کوتاهی را برای انتخاب و مراقبت از نیم تنه ورزشی ذکر می‌کنیم:

سایزتان را اندازه بگیرید. از یک متر برای اندازه گرفتن دور سینه و نیز خود سینه استفاده کنید، بعد اندازه‌ی خود سینه را از دور سینه کم کنید تا به سایز مناسب نیم تنه برسید. نیم تنه با میزان تحمل مناسب انتخاب کنید. نیم تنه های ورزشی با استحکام زیاد بهتر از سوتین های شل و بی‌استحکام است. این نیم تنه ها بهترین انتخاب برای فعالیت‌هایی مثل دویدن، دوچرخه‌سواری در کوهستان و دیگر تمرین‌های شدید هوازی هستند.

حداقل از سه نیم تنه متفاوت به طور نوبتی و چرخشی استفاده کنید. دوندگان باید حداقل سه نیم تنه ورزشی داشته باشند- یکی آماده‌ی استفاده، یکی آماده‌ی شستن و آخری آماده برای تمرین بعدی. عوض کردن نیم تنه باعث می‌شود هر سه تایشان دوام بیشتری داشته باشند و بتوان مدت زمان بیشتری از آن‌ها استفاده کرد .

مطلب مرتبط:
 • آدیداس پیراهن اول تیم فوتبال منچستر یونایتد را در فصل ۲۰۲۴ معرفی کرد
 • شستن نیم تنه را به طور صحیح یاد بگیرید. اگر بدانید چطور نیم تنه های ورزشی خود را بشویید می‌توانید مدت بیشتری از آنها استفاده کنید. پیشنهاد مهم: نیم تنه را در لباسشویی و خشک‌کن نیندازید. باید یاد بگیرید چه وقت نیم تنه ورزشی تان را عوض کنید. اگر نیم تنه تان کهنه شده موقع دویدن تاثیرش را در سینه‌تان احساس می‌کنید.  پس وقتی اولین نشانه‌های کهنگی و فرسودگی در لباس مشخص شد، آن را تعویض کنید.

   جوراب‌های خوب مخصوص دویدن تهیه کنید. یک جفت جوراب بد، موقع دویدن خود را نشان می‌دهند. اما جوراب های خوب مخصوص دو را به زحمت می توان احساس کرد. این جوراب‌ها خیلی راحت و گرم و نرم هستند، موقع دویدن سر‌‌ جای خود می‌مانند و تکان نمی‌خورند و عرق پایتان را خشک می‌کنند تا راحت باشید. در اینجا نکاتی را برای خرید بهترین جوراب های مخصوص دو به شما آموزش می‌دهیم:

  یا جوراب الیاف مصنوعی بخرید یا پشمی، جوراب نخی برای دویدن خوب نیست. جوراب‌های نخی دیر خشک می‌شوند و تاول‌های دردناکی را روی پایتان به وجود می‌آورند. ولی الیاف پشم به طور طبیعی قابلیت تنفس دارد و نرم و بدون بوی بد است، الیاف مصنوعی نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مثل پشم عمل کنند.
  لوازم ضروری برای دویدن

  لوازم ضروری برای دویدن

  جوراب سایز راحت و مناسب پیدا کنید:

   جوراب های مخصوص دو سایزهای متنوعی دارند تا با طیف گسترده ای از کفش‌ها جور شوند پس می‌توانید جورابی پیدا کنید که درست اندازه‌ی پایتان باشد. اگر جوراب خیلی بزرگ باشد در کفشتان احساس بدی می‌کنید و اگر خیلی کوچک باشد برای مسافت‌های طولانی خیلی ناراحت و ناخوشایند است.

  تعداد سوزن زیاد:

  جوراب های مخصوص دو که با تعداد سوزن‌های بیشتری دوخته می‌شوند در دورکردن رطوبت از پوست بهتر عمل می‌کنند و شما را از تحریک پوستی و تاول‌های ترسناک نجات می‌دهند.

  جوراب های مخصوص دو را امتحان کنید.

   شرکت‌هایی مثل بالگا و فیچرز، جوراب‌های ویژه‌ی ورزشی طراحی می‌کنند. ویژگی‌های دقیقی مثل پاشنه‌های بلند و تراکم خاص به این جورابها اضافه شده تا باعث شوند شما بهتر بدوید.تنها تراکم کار را در نظر بگیرید: جوراب های مخصوص دویدن برند CEP از متراکم‌سازی و فشرده‌سازی طبی برای افزایش گردش خون و کاهش التهاب و خستگی استفاده می‌کند.این جوراب‌ها به شما کمک می‌کند تا بعد از تمرینات سخت سریع‌تر تجدید قوا کنید.

  چطور پیشرفت خود را پیگیری کنید:

  دویدن خود را در دفتری ثبت کنید، این کار روش خوبی برای پیگیری پیشرفت‌ و تعقیب اهدافتان است. راه‌های زیادی برای ‌ادامه‌ و پیشرفت در‌ تمرین‌هایتان وجود دارد. استفاده از دستگاه‌های جی پی اسی مثل ساعت دو گارمین، روشی دیجیتالی و آسان برای ثبت یک دور دویدن است. ساعت‌های معمولی که جی پی اس دارند نیز مسافت، زمان و سرعت دویدن شما را ثبت می‌کنند اما مدل‌های پیشرفته‌تر انبوهی از داده‌های مختلف مانند میزان اکسیژن مصرفی و ضربان قلب و نبض را نیز ثبت می‌کنند.  

  می‌توانید ساعتان را طوری تنظیم کنید که پس از هر بار دویدن، به طور خودکار مسیر و داده های شما را به یک برنامه‌ی همراه آپلود کند. این گزارش به شما اجازه می‌دهد تا به تمرین‌های قبلی خود برگردید و اهداف آتی خود را تنظیم کنید.اگر از دانلود برنامه‌های مختلف و وصل کردن گوشی به لپ‌تاپ و آپلود داده‌ها خوشتان نمی‌آید و از پسش بر نمی‌آیید می توانید مسیر خودتان را به روش قدیمی پی‌گیری کنید: با کاغذ و خودکار.

   می‌توانید به‌سادگی از نوشتن روزهایی که می‌دوید، مسافت و زمان دویدنتان شروع کنید یا حتی یادداشت‌های مفصل‌تری از قبیل چیزهایی که قبل دویدن خورده‌اید،نحوه ی گرم کردن و حتی احساساتان را بنویسید. چه چیزهایی را برای دویدن با خود بردارید: لازم نیست وسایل زیادی را برای دویدن با خود ببرید. ولی برخی از چیزهایی که کیفیت تمرین تان را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا ایمن بمانید با خود داشته باشید.

  اگر بیشتر وسایل خود را در ماشین یا خانه جا می‌گذارید، تنها چیزی که لازم دارید کلید است تا بتوانید به وسایلتان دسترسی داشته باشید. بیشتر لباسهای مخصوص دویدن، جیبی دارند که کلیدتان در آن جا می‌شود یا اگر جای بیشتری برای تلفن یا مواد مغذی لازم دارید، می‌توانید از کیف کمری استفاده کنید. باید نوعی مدارک شناسایی مثل گواهینامه رانندگی به همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد بتوانند شما را شناسایی کنند.

  اگر برای دویدن‌های طولانی بیرون می‌روید بهتر است آب هم همراه خود ببرید. وقتی آب سرد کن در دسترس نباشد، یک بطری آب کوچک که در دست جا شود یا حتی کیسه ی آب،روشی ساده برای آب‌رسانی به بدن است.
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 10
  قیمت اصلی ۲,۴۹۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱,۹۹۵,۰۰۰ تومان است.
  20%
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 10
  قیمت اصلی ۲,۸۸۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲,۱۲۲,۰۰۰ تومان است.
  27%
  به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید