Search
Close this search box.
پنل مشتریان . علاقه مندی ها

جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

پروژه ساده‌ای که در رختکن کلید خورد تا ورزشکاران کفش بهتری داشته باشند اینک به یکی از قدرتمندترین برندهای فعال در ورزش، مد، بازگو کردن داستان افراد، و نوآوری تبدیل شده است. آدیداس همواره به آینده می‌اندیشد و درعین‌حال هیچ‌گاه از نگاه به گذشته خود دریغ نمی‌کند. این ابرقدرت آلمانی فعال در حوزه پوشاک ورزشی از سال 1997 میلادی با عنوان «آدیداس اورجینالز» خاطره می‌سازد اما این خاطره بازی تنها به طرح‌های کفشی که این برند سه خطی‌شکل را مطرح کرده‌اند ختم نمی‌شود و همکاری‌های فراموش ناشدنی طی این دوره را نیز دربرمی‌گیرد. وقتی به چهره‌های تاثیرگذار تاریخ 73ساله این برند فکر می‌کنیم اسامی بسیاری به خاطرمان می‌آیند اما بی‌شک استن اسمیت تاثیرگذارترین چهره است. بدین ترتیب به بهانه 50سال همکاری بین آدیداس و ستاره تنیس امریکا به کمک این برند به تاریخچه کفش استن اسمیت نگاهی کوتاه خواهیم انداخت. همینک ده‌ها سبک روی وبسایت adidas.com موجود است تا شما نیز این «استنالگرد» را جشن بگیرید.
(نکته مترجم: استنالگرد=استن اسمیت+سالگرد)
جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

تاریخچه

اگر از حداقل 2014 پیگیر آدیداس بوده باشید احتمالا برایتان سوال شده که مگر کفش استن اسمیت 50ساله نشده است؟ بله اما این تمام ماجرا نیست. طرح اصلی آدیداس استن اسمیت در سال 1964 معرفی شد. این کفش تنیس تماما چرمی سریعا به کفش موردعلاقه بازیکنان مبدل گشت و پیشکسوت فرانسوی رابرت هیلت با نام و پشتیبانی خود از این همکاری نوآورانه حمایت کرد. هیلت هفت سال از این طرح کفش تنیس استفاده کرد تا مزایای استفاده از آن در بازی را نشان دهد و در سال 1971 از ورزش کنار رفت. اما اینک چهره جدید حامی این محصول انقلابی آدیداس که خواهد بود؟ استن اسمیت. این بازیکن امریکایی 193سانتی برنده یواس اوپن سال 1971 ورزشکاری قدر بود. اسمیت پیش‌تر از مدل‌های پارچه‌ای برندهای رقیب استفاده می‌کرد اما این تنیس باز اهل جنوب کارولینا فرصت همسو شدن با محبوبیت آن زمان تنیس را غنیمت شمرد. استفاده از نام و چهره او روی کفش جزو قرارداد اصلی آدیداس نبود. اما تاریخ از سال 1978 تغییر کرد و نام استن اسمیت و این کفش درهم آمیخته شدند.

اصلاحاتی همزمان با تولید دوباره تحت عنوان آدیداس استن اسمیت صورت گرفت و ازجمله مشهودترین تغییرات می‌توان به تغییر چهره ورزشکار بالای زبانه کفش و نام او روی پاشنه اشاره کرد. این کفش به‌خاطر عملکرد خوبش در میدان تا اوایل دهه 80 میلادی پرطرفدار بود و اسمیت در سال 1985 کناره گیری کرد. کفش استن اسمیت بیرون زمین‌های سبز و آجری تا سه دهه به‌عنوان گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و دردسترس باقی ماند اما آدیداس تولید آن را در سال 2011 متوقف کرد. اسمیت درباره ایده برداشتن این کفش‌های پرطرفدار از قفسه‌ها مردد بود اما نمی‌دانست که خانواده آدیداس مشغول برنامه ریزی برای معرفی دوباره به مناسب 50سالگی طرح است. این ابرقدرت آلمانی با همکاری گروه نوآوری «لئوید اند کو» آدیداس استن اسمیت را ازنو وارد بازار کرد و با موفقیت فراتر از انتظار روبرو شد.
این کفش به‌عنوان نخستین کفش تنیس چرمی معروف است.

مطلب مرتبط:
 • رد پای رنگ های فضایی بر روی کتونی جدید نایک Nike Cosmic Unity 2
 • نسخه اصلی رنگ سفید ابری و سبز سال 1964 محبوب‌ترین نسخه‌ آدیداس استن اسمیت محسوب می‌شود. و اگرچه همواره عضو مهمی از خانواده آدیداس اورجینالز بوده تغییرات مختلفی کرده است. رنگ دريايى، قرمز، و دیگر تک‌رنگ‌ها جای سبز کلاسیک در پاشنه و قسمت چهره را گرفته‌اند و این امر نشان می‌دهد که اگرچه طرح اصلی مدل ماندگار است اما این کفش پنجاه ساله پذیرای کامل بی‌شمار نگاه خلاقانه است.
  جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

  جشن 50 سالگی همکاری آدیداس و استن اسمیت

  طرفدارانی مانند فیبی فیلو و کانیه وست و شایعه همکاری با رف سیمونز و «آیوی پارک» بیانسه کفش استن اسمیت را به یکی از مورد تاییدترین مدل‌های عصر جدید تبدیل کرده است. آدیداس و اسمیت قصد توقف ندارند و برنامه ریزی درباره همکاری در آینده را نیز آغاز کرده‌اند. بی‌شک ده‌ها برنامه در راه است اما این ابرقدرت آلمانی و افسانه امریکایی بر سر هدف بهینه ساختن فرایند تولید اتفاق نظر دارند. در ساخت نسخه فعلی کفش از بخش بالایی «پرایم‌گرین» و پلاستیک بازیافت شده استفاده می‌شود که هردو بخشی از چشم‌انداز پایان دادن به استفاده پلاستیک شرکت هستند. تولید جعبه‌های این کفش دوستدار محیط زیست نیز بهینه سازی شده و 90% آن‌ها را کاغذ بازیافت شده تشکیل می‌دهد. این محصول پنجاه ساله از لحاظ بصری ظاهر همیشه جذاب خود را حفظ کرده اما تلاش آدیداس و اسمیت برای حفظ کره زمین استن اسمیت را به معنای واقعی همیشه جذاب کرده است چون می‌توان آن را برای ساخت محصولی جدید بازیافت کرد.

  جدا از تلاش‌های جهت بهینه‌سازی آدیداس استن اسمیت همواره توجه خلاق‌ترین و تاثیرگذارترین چهره‌های دنیا را جلب کرده تا آن را به‌روزرسانی کنند. از سبک‌های جذاب «کرمت دفراگ» گرفته تا «ماپتس» و «استن مارش ساوث پارک» به این طرح پنجاه ساله رنگ و رویی جوانانه داده‌اند و این گویای درخشش نام کفش تحت هر شرایطی است.امروزه مردی که چهره‌اش روی کفش است در هیلتون هد کارولینای جنوبی زندگی می‌کند. آدیداس در 7ام دسامبر سال 2018 از یک عمر همکاری این ستاره امریکایی تقدیر کرد تا از جاودانگی نام و محبوبیت او اطمینان حاصل شود. برخی فکر می‌کنند او کفش است. بله هست اما استن اسمیت فراتر از این‌هاست.

  برچسب مطلب :
  فروشگاه اینترنتی جمبو اسپرت
  Logo
  فهرست
  نوبرانه
  کفش و کتونی
  مردانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  زنانه
  کفش و کتونی
  برندهای برتر
  © 2024 JEMBOSPORT
  سبد خرید