هشدار کالدرون: در تیم من دریبل نزنید

گابریل کالدرون سرمربی آرژانتینی پرسپولیس در سال 2017 در سمیناری در کویت شرکت کرده و درباره دیدارهای فوتبالی اش و تجربیاتش از فوتبال خاورمیانه صحبت می کند. به گزارش” ورزش سه” گابریل کالدرون آرژانتینی قرار است به زودی به تهران آمده و کارش را با پرسپولیس آغاز کند. او یکی از مربیان مطرح فوتبال حاشیه خلیج فارس در حدود پانزده سال گذشته بوده است. البته که قبل از مربیگری، به واسطه حضور در تیم ملی آرژانتین دوران طلایی با دیه گو مارادونا را سپری کرده است. این مربی 59 ساله حالا به عنوان گزینه اصلی تیم پرسپولیس و جانشینی برانکو ایوانکوویچ مطرح است و گفته می شد بزودی قرارداد رسمی اش را امضا می کند. او که در سال های مربیگری اش بخش عمده ای را به حضور در تیم های الاتحاد، الهلال و تیم ملی عربستان و همچنین تیم ملی بحرین ، بنی یاس امارات، الوصل ، القطر گذرانده در سال 2017 در سیمناری در کشور کویت حضور پیدا کرد و درباره دیدگاه فوتبالی اش صحبت کرد.  او در این جلسه که یک سخنرانی 40 دقیقه ای و مفصل است در ابتدا درباره تیم هایی که در آن ها به سرمربیگری پرداخته حرف زده است. سرمربی احتمالی پرسپولیس در فصل آینده، در این سمینار حرف های جالبی درباره حضورش در فوتبال خلیج فارس، تیم ملی آرژانتین، دیه گو مارادونا، مسی و همچنین سبک و روش های مربیگری اش می زند که این حرف ها را در زیر می خوانید:

فوتبال در خاورمیانه

از زمانی که من در سال 2004  به قاره آسیا و خاورمیانه آمدم همه چیز در این منطقه به سمت پیشرفت حرکت کرده است. البته تفاوت هایی بین کشورها وجود دارد مثلا فوتبال بحرین نیمه حرفه ای است اما امارات و عربستان حرفه ای هستند. من از سال 2004 در خاورمیانه هستم و به نظرم هر سال پیشرفت قابل مشاهده است چه در مورد کیفیت بازیکنان چه در مورد امکانات چه در زمینه داوران و مربیان و…اما همچنان این روند باید ادامه داشته باشد ؛تکنیکی و  تاکتیکی. انشالله فوتبال همه کشورهای منطقه حرفه ای شود. من در همه کشورهایی که بودم به یک شکل کار کردم و تلاشم با تمرکز روی تغذیه، استراحت و تمرین بازیکنان بوده و سعی در بهبود کار آنها داشتم و به جز تمرینات تکنیکی و تاکتیکی تیم های پایه را هم زیرنظر گرفته بودم. همچنین موضوع روحیه حرفه ای برای من اهمیت زیادی داشت.  ممکن است شما بازیکنان با استعدادی داشته باشید اما برای من به عنوان سرمربی مهمترین نکته روحیه پیروزی است. از نظر من روحیه بازیکنان عربی در دنیا نمونه است. در مورد آرژانتینی ها هم همین نظر را دارم چرا که آن ها روحیه رقابت جویی دارند.  در نهایت کار اصلی من هدایت بازیکنان به سمت تمرین حرفه ای و استراحت مناسب است. شغل من و همه مربیان هدایت بازیکنان به سمت کار کردن و تمرین و استراحت و زندگی حرفه ای است. آن ها باید در تمرین خوشحال باشند و سرمربی شان را هم خوشحال کنند.

از بتیس تا اتلتیکو؛ از کالدرون تا سیمئونه

بتیس برای من حکم خانواده را دارد. وقتی کسی از خانواده تان در بیمارستان است کارتان را رها می کنید و به او سر می زنید( آنطور که کالدرون توضیح می دهد بتیس هنوز در آن زمان از اوضاع بحرانی بیرون نیامده و در بیست بازی تنها دو برد کسب کرده و البته دوبار هم دست به تغییر سرمربی زده است.). من برای چهارماه آنجا بودم و به نظرم ماندن در لیگ برتر غیرممکن بود اما فکر می کنم همیشه در فوتبال می شود نشدنی ها را ممکن کرد. چیزی که در بتیس من را متعجب کرد این بود که تیم هیچ رهبری نداشت. ما هیچ جایی برای اشتباهات فردی نداشتیم اما این اتفاق افتاد. همچنین اتفاقات داوری علیه ما بود و تیم به دسته پایین تر سقوط کرد. وقتی درباره رقابت باشگاه های کوچک با بزرگ صحبت می شود مثال من اتلتیکو مادرید است که سال ها با رئال و بارسا رقابت می کند. آن ها البته بودجه خوبی دارند اما کمتر از رئال و بارسا. آن ها بازیکنان خوبی دارند اما آدم فوق العاده تیمشان سرمربی تیمشان است. شما دیه گو سیمئونه را می شناسید. این فقط بازی پول نیست و شما می توانید با بازیکن و مربی خوب رقابت کنید. همه بازی ها برای سیمئونه شبیه آخرین بازی برای او است. فرقی نمی کند رئال مادرید باشد یا یک تیم کوچک، همیشه در حال جنگ است. همیشه امکان جنگ با غول ها وجود دارد سخت است اما امکانش هست.

منبع: ورزش 3

درباره سید حسین سعادتمند

فعالیت مجازی ام را در سال 1394 شروع کردم. در اون سال وبلاگ نویسی را شروع کردم و 3 سال پیاپی به مسابقات کشوری راه پیدا کردم. موسس 2 برند جمبو اسپرت و کتونی هارا میباشم. کتاب خواندن و کمک کردن به مردم از علاقه های من میباشد.

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *