گفتگو| قنادباشی: ابتکارات نظامی سردار سلیمانی را می‌توان در دانشگاه‌های نظامی تدریس کرد

اخبار سیاسی

یک تحلیلگر مسائل منطقه گفت: سردار سلیمانی چه در بین کردها و چه عرب‌ها به‌عنوان یک چهره مردمی شناخته شده و هرجا که رفت، پیوندش با مردم بیشتر از کارهای نظامی بود.

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره مصاحبه مطبوعاتی شب گذشته سرلشکر سلیمانی سردار سلیمانی درباره جنگ 33 روزه و ارزیابی از عملکرد فرمانده نیروی قدس سپاه، اظهار داشت: سردار سلیمانی در بستر بسیار پربرکت انقلاب پرورش پیدا کرده و آنچه سبب چنین شخصیتی شده، تعالیم اسلام و انقلاب و رهنمودهای امام و رهبری است که دروجود ایشان تجلی عملی پیدا کرده است.

وی افزود: اگر سردار سلیمانی شخصیتی وارسته و یک نظامی مبتکر است، حاصل انگیزه‌هایی است که انقلاب در ایشان به‌وجود آورده هرچند استعدادهای درونی و نبوغ ذاتی خودشان هم بی‌تاثیر نبوده اما اینها همه محصول انقلاب اسلامی است و منتظریم نمونه‌های فراوانی از چنین شخصیتی داشته باشیم هرچند برخی از آنها به شهادت رسیدند و دشمن آنها را از ما گرفت اما نظام اسلامی باید نمونه‌هایی مثل سردار سلیمانی را زیاد داشته باشد و نسل امروز هم در همین مسیر حرکت می‌کند.

قنادباشی با بیان اینکه خدمات و فعالیت‌هایی که سردار سلیمانی انجام داده صادقانه بوده و برای همین در بین مردم محبوبیت لازم را پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد اگر کسی صادقانه گام بردارد، مردم نیز به وی روی می‌آورند. ایشان نه تبلیغی برای خودش کرد و نه در جهت خودپرستی گام برداشته و برای همین مردم‌دوستی واقعی او از جانب مردم پاسخ گرفت. کسانی که می‌خواهند روند موفقیت در نزد مردم را بدانند باید در شخصیت ایشان نگاه کنند. عمل به آموزه‌های اسلام و محوریت قراردادن رهنمودهای ولایت‌فقیه عامل محبوبیت ایشان شد و درس مهمی برای افرادی است که فکر می‌کنند با مظاهر دنیوی می‌توانند خودشان را محبوب جلوه دهند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره صحبت‌های شب گذشته سردار سلیمانی درباره جنگ 33 روزه، تصریح کرد: آنچه در جنگ 33 روزه اتفاق افتاد یک اعجاب و شگفتی و در حد یک معجزه بود. ارتش اسرائیل که گفته می‌شد ارتش ششم جهان است، با کمک آمریکا و ناتو هرچه در توانش بود انجام داد تا در این جنگ بر حزب‌الله فائق بیایند. جنگ را آنها شروع کرده‌ بودند و همین نشان از آمادگی شان داشت و با برنامه وارد شده بودند. آمریکایی‌ها هم از هر لحاظ به آنها کمک می کردند اما شکستی خوردند که وینوگراد (کمیته تحقیق جنگ 33 روزه) هم به آن اعتراف می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که شگردها و ابتکاراتی که در این جنگ به‌کار گرفته شد مبتنی بر چه بود؟ گفت: ما از فرمول‌های ارتش‌های دنیا تبعیت نکردیم. الان ارتش‌های دنیا توسط غربی‌ها آموزش داده می‌شود و آنچه خودشان بلدند را یاد می‌دهند درحالی که ابتکار نظامی زمانی به درد می‌خورد که دیگران آن را ندانند. تاکتیک‌هایی که سردار سلیمانی به‌کار برد با الهام از اینکه «آنچه نزد ما هست در نزد غربی‌ها نیست» و  همچنین ایمان به اینکه جبهه کفر و الحاد و مخالفان اسلام شکست‌خوردنی هستند، بود. در هر صورتی نگاه کنیم آنچه در جنگ 33 روزه اتفاق افتاد، چه از نظر انسانی و چه از نظر استراتژی و چه ابتکاراتی که به‌کار برده شد و چه از نظر خنثی کردن تبلیغات دشمن، اعجازآمیز بود.

** ابتکارات نظامی حاج قاسم را می‌توان در دانشگاه‌های نظامی جهان درس داد

قنادباشی خاطرنشان کرد: من خودم آن زمان باور نمی‌کردم که ممکن است حزب‌الله پیروز شود و هیچ‌ کارشناسی این نبرد نابرابر را به نفع حزب الله تحلیل نمی‌کرد اما اعتراف وینوگراد و استعفای وزیر جنگ اسرائیل نشان از شکست آنها داشت. ابتکارات نظامی  حاج قاسم در صحبت‌های شب گذشته را می‌توان بصورت واحد درسی در دانشگاه‌های نظامی جهان درس داد چرا که شیوه جنگ 33 روزه، جنگ کلاسیک نبود. صرفا نبرد هوایی، زمینی و دریایی نبود بلکه مجموع اینها را دربر داشت و از شیوه‌های جنگ نامتقارن استفاده کرد و هرکدام درسی برای نظامیان است.

** سردار سلیمانی در بین کردها و عرب‌ها یک چهره مردمی است

این کارشناس منطقه غرب آسیا درباره پیروزی‌های سردار سلیمانی و نیروی قدس در منطقه، اظهار داشت: یکی از توانمندی‌هایی که مانند بمب اتم برای ما عمل می‌کند، حضور منطقه‌ای است. بمب اتم طبق فتوای رهبر انقلاب حرام اعلام شده اما ما از بمب اتم انسانی‌تر و کارآتر داریم و آن هم حضور منطقه‌ای ماست. این حضور منطقه‌ای با درایت و هوشمندی آقای سلیمانی به بهترین وجه  اجرا شد، آن هم در شرایطی که سعی می‌شد تمام دولت‌های عربی را به ما بدبین کنند. ایشان چه در بین کردها و چه عرب‌ها زبانشان را یاد گرفت و به‌عنوان یک چهره مردمی در جمع‌‌شان حاضر شد و هرجا که رفت پیوندش با مردم بیشتر از کارهای نظامی بود.

وی افزود: حضور منطقه‌ای در دفاع، ایجاد امنیت و سیاست‌های راهبردی ما یک عامل بسیار مهمی است که دنیا می‌خواهد از دست ما بگیرد. این توانمندی است که سردار سلیمانی به‌وجود آورد. البته حضور ما در عراق و سوریه یک خطر بسیار بزرگ و عظیمی مانند داعش را خنثی کرد. خطری که می‌توانست در منطقه گسترش یابد و اجازه هیچ تحرک اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را ندهد و شکست این جریان هم اعجاب‌انگیز بود.

** نیروی قدس مانع از آواره شدن 10 میلیون عراقی شد

قنادباشی با بیان اینکه داعش اگر به  کربلا و نجف نزدیک شده بود الان 10 میلیون آواره در ایران داشتیم که درآمدی هم نداشتند و این برای اقتصاد و امنیت ما مشکلات بسیاری پدید می‌‌آورد، گفت: الان در ترکیه حدود دو میلیون آواره سوری وجود دارد که نمی توانند به آنها پاسخ دهند. داعشی‌ها از 80 کشور جهان به سوریه و عراق آمده بودند و پرورش داعش از خود داعش خطرناک‌تر بود. پرورش تروریسم برای همه جهان خطرناک است ولی نیروی قدس بزرگترین و پیجیده‌ترین و خشن‌ترین توطئه بین‌المللی را علیه جهان اسلام خنثی کرد، از آواره شدن میلیون‌ها عراقی جلوگیری کرد و از همه مهم‌تر یک توانمندی قابل ملاحظه را برای ما در منطقه رقم زد و  بخش مهم آن حاصل ابتکارات سردار سلیمانی بود.

منبع: تسنیم

هشتگ های مطلب:

#اخبارسیاسی  #اخباراجتماعی  #سردارقاسم_سلیمانی

درباره سید حسین سعادتمند

فعالیت مجازی ام را در سال 1394 شروع کردم. در اون سال وبلاگ نویسی را شروع کردم و 3 سال پیاپی به مسابقات کشوری راه پیدا کردم. موسس 2 برند جمبو اسپرت و کتونی هارا میباشم. کتاب خواندن و کمک کردن به مردم از علاقه های من میباشد.

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *